Leśnicy i myśliwi na mszy u relikwi św. Stanisława Kostki - Koło Łowieckie "PIAST" w Sulechowie

KOŁO ŁOWIECKIE nr 46

"PIAST" W SULECHOWIE

Przejdź do treści

Menu główne:

Z ŻYCIA KOŁA > Rok 2018
 
Audiencja leśników i myśliwych do relikwii św. Stanisława Kostki
 

 
      Episkopat Polski ogłaszając rok 2018 „Rokiem św. Stanisława Kostki” zachęcał, by wierni odwiedzali miejsca związane z kultem tego Świętego. Parafia pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie podjęła inicjatywę modlitewną i w każdy wtorek przybywają na audiencję do relikwii św. Stanisława Kostki grupy modlitewne, reprezentujące różne grupy zawodowe i społeczne.
 
   W dniu 31 lipca na uroczystą Mszę świętą przybyli leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, na czele z Dyrektorem – Wojciechem Grochalą oraz myśliwi z sulechowskich Kół Łowieckich – „Diana” oraz „Piast”. Delegacji myśliwych przewodniczył Kol. Andrzej Skiba – Sekretarz ORŁ PZŁ w Zielonej Górze.
 
      Po uroczystym wprowadzeniu Sztandarów Nadleśnictw i Kół Łowieckich, rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem ks. kan. dr Józefa Tomiaka – Proboszcza Parafii w intencji leśników, myśliwych i ich rodzin.
 
   W okolicznościowej homilii ksiądz kanonik, odwołując się do „Zbioru zasad etyki i tradycji łowieckich”, wskazywał na łowiectwo jako szczególną dziedzinę życia społecznego, która łączy harmonijnie ochronę przyrody ojczystej z polowaniem. Podkreślił walory kulturotwórcze, wychowawcze, rekreacyjne oraz gospodarcze łowiectwa. Znaczące miejsce w swojej homilii ksiądz kanonik poświęcił bogatej tradycji łowieckiej, gdzie ceremoniał łowiecki, muzyka i sygnalistyka myśliwska oraz kult patronów myśliwskich zajmują w życiu myśliwego szczególne miejsce.  
 
    Po zakończeniu Mszy świętej i wyprowadzeniu Sztandarów, każdy mógł podejść do ucałowania relikwii św. Stanisława Kostki z osobistą intencją. Na pamiątkę tego spotkania, ks. Proboszcz i Nadleśniczy Nadleśnictwa Sulechów wręczali każdemu specjalnie przywieziony z Rzymu obrazek z życzeniami od Papieża Franciszka wraz z praktycznym informatorem, opisującym Kalwarię Rokitniańską w Rokitnie.    
 
    Po Mszy świętej wszyscy spotkali się na poczęstunku przy „kościelnej grochówce”, którą przygotowały panie z Rady Parafialnej.
 
 

Tekst: Krzysztof Roślik - K.Ł. „Piast” w Sulechowie.
 
Zdjęcia - dzięki uprzejmości Parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie.
 
 

 
Ps. Stanisław Kostka - polski jezuita, święty katolicki, patron Polski.

 
Stanisław Kostka urodził się najprawdopodobniej w grudniu 1550 roku w Rostkowie koło Przasnysza. W wieku 14 lat razem ze starszym bratem został wysłany przez rodziców do szkół jezuickich w Wiedniu. W grudniu 1565 roku Stanisław ciężko zachorował. Pewnego dnia, podczas choroby miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą i kolejną, w której Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus, pochyla się nad nim i składa mu w ramiona Dzieciątko. Następnego dnia Stanisław wstaje zupełnie zdrowy.

 
Stanisław postanawia wstąpić do zakonu jezuitów, ale jego decyzji stanowczo sprzeciwiają się rodzice. Dlatego w sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu, ucieka z Wiednia i dociera do Bawarii, a stamtąd udaje się do Rzymu. W wieku 17 lat składa śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 roku nagle choruje na malarię i umiera 15 sierpnia 1568 r. Żył więc najprawdopodobniej tylko osiemnaście lat.
 

Kult Stanisława zrodził się natychmiast i spontanicznie. Kiedy w dwa lata po śmierci otwarto jego grób, znaleziono ciało świętego rzekomo nietknięte rozkładem. W 1602 roku zostaje beatyfikowany przez papieża Pawła V i kanonizowany przez Benedykta XIII w 1726 r.
 
Relikwie świętego spoczywają w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie. Od 18 września 2011 r. część relikwii spoczywa w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie.
 

Stanisław Kostka został 1961 roku patronem Polski. Papież Jan XXIII w 1962 roku potwierdził trwający od 1674 r. patronat św. Stanisława Kostki nad Polską. Jest też św. Stanisław Kostka patronem studentów oraz nowicjuszy i nowicjuszek, alumnów oraz polskiej młodzieży.
 

W ikonografii przedstawiany jest w stroju jezuity, najczęściej jako przyjmującego Komunię Świętą z rąk anioła lub św. Barbary. Atrybuty św. Stanisława to anioł podający mu Komunię, Dziecię Jezus na ręku, krucyfiks, laska pielgrzymia, lilia, Madonna i różaniec.
 
 
 Statystyki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego