Polowanie Wigilijne - Koło Łowieckie "PIAST" w Sulechowie

KOŁO ŁOWIECKIE nr 46

"PIAST" W SULECHOWIE

Przejdź do treści

Menu główne:

Z ŻYCIA KOŁA > Rok 2017
Polowanie Wigilijne 2017

     Polowanie wigilijne to jedna z najstarszych, piękniejszych i najmilszych tradycji polskiego łowiectwa, a zarazem jedno z najbardziej uroczystych wydarzeń w każdym kole łowieckim. Polowanie to wiąże się z kultywowaniem pięknej tradycji dzielenia się opłatkiem przez brać myśliwską między sobą, a atmosfera polowania przepełniona jest klimatem nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
     Dobrym, niepisanym zwyczajem polowania wigilijnego jest, aby w tym dniu większość zwierzyny uszła nie strzelona. Święto bowiem ma w tym dniu również i zwierzyna. Polowanie wigilijne, to bez wątpienia cześć obrzędowości Bożego Narodzenia wpisana w kalendarz imprez rodzinnych każdego myśliwego.
    O tej pięknej tradycji pamiętano i w naszym Kole. Polowanie zostało zorganizowane w dniu 16 grudnia. Na zbiórce zameldowało się 30-tu myśliwych. Prowadzący polowanie kol. łowczy przedstawił pokrótce plan polowania, planowane do odstrzału gatunki zwierzyny i zasady bezpieczeństwa na polowaniu zbiorowym. Tradycyjnie polowaliśmy w dwóch grupach na wszystkich obwodach łowieckich.
     Tradycji stało się zadość. Zwierzyna napotkana w miotach z reguły uchodziła nie strzelana. Łowy nie trwały długo. Kilka symbolicznych pędzeń. Na pokocie znalazły się 4-y dziki. Królem polowania został kol. Waldemar Wojtkiewicz – strzelając dubleta. Wicekrólem został kol. Piotr Łuczyński, któremu św. Hubert darzył odyńcem, uzbrojonym w ciekawy oręż (na zdjęciu). Drugim wicekrólem został kol. Bohdan Matasek, który strzelił jednego dzika.         
     Kolejnym elementem polowania była uroczysta wigilia, podczas której myśliwi, stażyści oraz koledzy z naganki podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Według starych, myśliwskich legend, ten kto uczestniczy w polowaniu wigilijnym długo jeszcze będzie polował, a Kraina Wiecznych Łowów będzie musiała na niego jeszcze długo czekać.
DARZ BÓR

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Roślik

 Statystyki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego